Akdeniz mutfağı denildiğinde aklınıza neler geliyor? Renkli ve lezzetli yemekler, doğal ve sağlıklı öğünler…

Kaserol, 2014’ün Nisan ayından itibaren Akdeniz mutfağını Üsküdar’da misafirlerine sunuyor. Şef İhsan Mersin’in yirmi beş yılı aşkın deneyimi ile harmanlanan Kaserol lezzetleri her zaman her damak tadına uygun olarak hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk hamburgercisi olan Kadıköy Moda’daki Pub Rally’nin mutfağında 1985 yılında başlayan kariyerine Gülse Birsel’in tutkunu olduğu Limon Otlu Dilbalığı ve Avakadolu Somon Tartar hazırlayarak devam eden Şef İhsan Mersin, bugün Kaserol’ün kurucu şefi olarak Akdeniz mutfağını en iyi şekilde temsil etmek için kariyerinde hızlı adımlarla yükseliyor.

Üsküdar’da hatta Bulgurlu’da hiç beklemediğiniz anda konsepti ve yemekleri, güler yüzlü çalışanları ve özellikle her zaman en iyisi için çabalayan Şef İhsan Mersin’i gördüğünüzde sakın şaşırmayın çünkü Şef İhsan Mersin her zaman şunu hatırlatıyor: “İyi bir yerde yemek yemek mi yoksa iyi bir yemek yemek mi?”

Yemek tutkunları bu soruya hep “İyi yemek yemek!” olarak cevap veriyor.

Kaserol Eating House

Akdeniz ikliminin sıcaklığını misafirleri ile paylaşan ve mutfağın en güzel örnekleriyle onları mutlu eden Kaserol, kendine özgü yemekleri ile de diğer mutfaklardan ayrılıyor.

Kaserol mutfağını biraz daha yakından tanımak istediğinizde arka bahçesinden toplanan taptaze kekikler, limon ağacından koparılan limonlar ile yapılan limonatalar, yalnızca Kaserol’e özel ve Şef İhsan Mersin’in tariflerinden hayat bulan Özel Mantı, Adaçaylı Limon Soslu Tavuk, Genova Steak ve daha bir çok lezzet sizleri karşılıyor. Tazelik ve doğallık konusunda dikkatle çalışan ve her gün yenilenen mutfağı ile Kaserol’e davetlisiniz!

İstanbul’un en iyi Akdeniz mutfağı olan Kaserol’ün harika lezzetlerini denemeniz için sizleri Kaserol’de ağırlamak isteriz.

Adres
Bulgurlu Mah. İzzettin Bey Sokak 41/A Üsküdar İstanbul
Telefon
0216 650 75 76
E-Posta
info@kaserol.com